gumáky, gumené čižmy

Ako si vybrať gumené čižmy?

30/01/2023
2

Ako si vybrať gumené čižmy? 

Na toto nezabúdajte!

Behať po tých najväčších mlákach je skutočná zábava! Samozrejme, len v situácii, že máte aj vhodné gumené topánky. S klasickými teniskami by to išlo len veľmi ťažko. Práve preto sme pre vás pripravili stručný prehľad odporúčaní, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere gumených čižiem.

Behanie cez mláky obľubujú najmä malé deti. Tie z toho majú skutočne veľkú radosť, ale len do momentu, kým im nepremoknú. Ak by totiž v daždivom počasí nosili klasické tenisky, mohli by rýchlo nachladnúť. Je dobré známe, že nachladnutie najrýchlejšie začína práve od nôh.

Riešením sú tak detské gumáky. Tie odporúčajú nosiť už aj ortopédi, a to od 3 rokov života. Samozrejme, pri výbere je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých faktorov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Iba takým spôsobom si totiž budete môcť zaobstarať tie správne gumáky. Nielen sebe, ale aj svojim ratolestiam. Na čo všetko by ste si pri výbere mali dávať pozor? Na to sme sa pozreli bližšie!

Vyberte vhodnú veľkosť

Základom všetkého je správna veľkosť. Ak by totiž nebola zvolená správne, mohlo by dôjsť k rôznym ortopedickým komplikáciám. Gumáky sa vyberajú podľa veľkosti chodidla. Je dôležité, aby topánky neboli príliš veľké, ale ani príliš malé a tesné. V tomto prípade je potrebné nájsť zlatý stred. Pri kúpe gumených čižiem nezabúdajte na ich poriadne vyskúšanie. Prejdite sa v nich, prípadne ak ich kupujete online, riaďte sa priloženou veľkostnou tabuľkou.

Nezabúdajte: Ak by ste zvolili nesprávnu veľkosť a topánky by boli príliš malé alebo veľké, mohli by spôsobiť odretie nôh. Ako dobre viete, vo veľkých topánkach sa chodí nepohodlne, pretože to nie je zdravé. Okrem iného, dieťaťu by to mohlo spôsobiť poranenie.

Zamerajte sa na hmotnosť topánok

Pri výbere by ste mali prihliadať aj na hmotnosť gumákov. Určite sa vyhýbajte takým, ktoré sú príliš ťažké. Pri dlhom nosení by sa totiž mohla noha unaviť. Gumené čižmy by tak mali byť čo najľahšie. Vďaka nízkej hmotnosti sa vám v nich bude dobre chodiť, nebudete pociťovať žiadnu únavu ani napätie. To isté platí aj pre vaše ratolesti. Tie sa totiž v gumákoch veľa nabehajú, preto by v nich mali pociťovať čo najväčší komfort.

Dôležitá je aj podrážka

Keď budete vyberať gumené čižmy pre seba alebo pre dieťa, vždy sa zamerajte aj na podrážku. Tá by mala byť pevná a odolná, keďže bude musieť zvládnuť aj väčšie mláky v daždivom počasí. Ak bude podrážka flexibilná, vaše nohy pocítia vysoký komfort, čo pri dlhšom nosení určite oceníte. Preto vždy radšej investujte do vyššej kvality. Ak by ste tento faktor podcenili, je možné, že by ste si zaobstarali gumáky s podrážkou, ktorá by pretekala.

Súčasťou by mala byť vyberateľná vložka

Je dôležité, aby mali topánky vyberateľnú vložku. Keďže sa gumáky používajú najmä v období jesene a na jar, noha sa v takejto obuvi zvykne častejšie potiť. Aj to je dôvod, prečo by mali gumené čižmy obsahovať odnímateľnú vložku. Môžete ju totiž jednoduchým spôsobom vybrať a nechať vysušiť.

Určite je to rýchlejšie, ako keby mala vložka schnúť priamo v gumákoch. Tento faktor je dôležitý aj z toho hľadiska, že vaše deti budú často behať po mlákach. Keď budete niekde na výlete, môžete vybrať vložku z topánky a rýchlo ju dať uschnúť, aby vaše dieťa nemalo nohu vo vlhkom prostredí.

Aj na dizajne záleží

V súčasnej dobe sa vyrábajú gumené topánky, ktoré sú farebné, s rôznymi motívmi. Už dávno teda neplatí tvrdenie, že gumáky sú nudné a monotónne. Práve naopak, vám aj vašim deťom môžete zakúpiť gumené topánky v jasných a pestrých farbách.

Okrem iného, je známe, že dnes dostať tento druh obuvi aj v motívoch známych rozprávkových postavičiek, ktoré si vaše deti jednoducho zamilujú už na prvý pohľad. Aj vďaka motívu ich tak budú nosiť veľmi radi, čo rozhodne oceníte.

Nie sú vhodné na dlhodobé nosenie

Gumáky sú vyrobené tak, aby poslúžili len na istú dobu nosenia, kedy to budete najviac potrebovať. Napríklad, keď sa vyberiete na prechádzku a je daždivé počasie. Určite však nejde o typ obuvi, ktorý by bol ideálny na každodenné nosenie.

Noha sa v gumákoch zvykne po istej dobe unaviť a nie je ani dostatočne spevnená, čo z ortopedického hľadiska nie je najsprávnejšie. Preto noste gumáky len na nevyhnutný čas a po dobu, počas ktorej ich naozaj potrebujete mať obuté. Vždy keď budete mať možnosť, prezute sa.

Ako sa starať o gumáky?

Aby ste predišli hromadeniu patogénnych baktérií vo vnútri gumených topánok, je dôležité, aby ste ich pravidelne vetrali a sušili. Ideálne vždy po prechádzke v daždivom počasí. V súčasnej dobe si môžete zaobstarať aj špeciálne sušičky topánok, tie sú na sušenie ideálne. Je to práve z toho dôvodu, že gumené čižmy by sa nemali sušiť v blízkosti vykurovacích zariadení.

Samozrejme, gumáky môžete aj očistiť. Je predsa pochopiteľné, že v daždivom počasí sa rýchlejšie zašpinia. Vyhýbajte sa však agresívnym chemikáliám. Tie by totiž mohli gumenú obuv poškodiť a znehodnotiť jej životnosť a kvalitu prevedenia. Postačí, ak gumené čižmy umyjete mäkkou a navlhčenou handričkou. Ak chcete zachovať ich lesk, potrite povrch glycerínom a rastlinným olejom.

Záleží na cene?

V neposlednom rade nastáva otázka, či záleží aj na cene. Nuž, v tomto prípade by ste sa mali zamerať skôr na ostatné vlastnosti a parametre, ako na samotnú cenu. Platí, že je potrebné investovať vždy do tej vyššej kvality. V dnešnej dobe sa však vyrábajú kvalitné gumáky aj za finančne dostupné ceny, čo rozhodne oceníte. Preto to nie je jediný faktor, na ktorý by ste mali pri výbere prihliadať.

 

Komentáre

Priemerné hodnotenie hviezdičkami::
5.00 (2 recenzie Celkom)
 • 5 hviezdičiek
  2
 • 4 hviezdičiek
  0
 • 3 hviezdičiek
  0
 • 2 hviezdičiek
  0
 • 1 hviezdičiek
  0
Zobraziť recenzie s:
4 hviezdičiek (0 recenzia)
3 hviezdičiek (0 recenzia)
2 hviezdičiek (0 recenzia)
1 hviezdičiek (0 recenzia)
OK
Dobre napísané